Widzisz posty wyszukane dla frazy: Łomża Szpital Wojewódzki

Temat: Lekarze z łomżyńskiego szpitala powrócą do strajku?
„Uprzejmie informujemy, iż w związku z niedotrzymaniem warunków porozumienia z dnia 30.09.2007 zawartego pomiędzy Komitetem Strajkowym OZZL a Dyrektorem Szpitala w obecności Marszałka Województwa Podlaskiego Zarząd Oddziału Terenowego OZZL w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży dn. 09.01.2008 podjął decyzję o odwieszeniu akcji strajkowej, którą rozpoczniemy w dniu 16.01.2008” -Takiej treści pismo podpisane przez Zarząd OZZL przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wpłynęło dziś do dyrektora szpitala.

Przypomnijmy porozumienie z 30 września kończyło trwający blisko 40 dni strajk lekarzy szpitala w Łomży. Lekarze otrzymali podwyżki po 800 zł brutto do wynagrodzenia zasadniczego począwszy od 1 października i zapewnienie, że dyrekcja szpitala będzie dążyła aby do 2010 roku pobory lekarzy z drugim stopniem specjalizacji wzrosły do trzykrotności średniej krajowej. Zapisano tam także, że strony będą dążyły do wzrostu wynagrodzenia zasadniczego brutto od stycznia 2008 roku do wysokości 1,6 średniej krajowej dla lekarzy z drugim stopniem specjalizacji, 1,4 dla lekarzy z pierwszym stopniem i 1,2 dla tych bez specjalizacji. I tego punktu zapisu dotychczas nie zrealizowano. Dyrektor szpitala Marian Jaszewski uważa, że dyrekcja nie złamała żadnego z ustaleń - zostały one bowiem sformułowane z reguły w formie warunkowej i ich wypełnienie uzależnione było w dużej mierze od wysokości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tego kontraktu jednak do tej pory nie podpisano.

Radio Nadzieja

Temat: Pielęgniarki spotkały sie z dyrekcją szpitala
Rozmowy były rzeczowe, zadałyśmy konkretne pytania, udzielono nam konkretnych odpowiedzi – tak spotkanie z dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w sprawie podwyżek płac dla średniego personelu medycznego oceniała w rozmowie z Radiem Nadzieja Krystyna Wyszyńska przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniatrek i Położnych w łomżyńskim szpitalu.

Dyrektor Jaszewski poinformował nas, że dotychczas kontrakt z NFZ-em nie został podpisany bo nie jest satysfakcjonujacy dla szpitala - powiedziała Krystyna Wyszyńska.

Siostry planowały na poniedziałek 21 stycznia strajk ostrzegawczy w łomzyńskim szpitalu organizowany przez Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. To czy protest sie odbędzie uależniają od porozumienia z dyrekcją szpitala - dodała Krystyna Wyszyńska.Gdyby do porozumienia nie doszło ostry protest w formie odejścia od łóżek pacjentów bedzie dla nas pielęgniarek bolesny ale konieczny – mówi Wyszyńska

Krystyna Wyszyńska dodała, że rozmowy z dyrektorem szpitala o podwyzkach wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych będą trwały nadal. Siostry liczą na owocny dialog.

Radio Nadzieja

Temat: Strajk lekarzy.
Lekarze z łomżyńskiego szpitala złożyli doniesienie do prokuratury. Zarzucają w nim dyrektorowi, że zamykając oddział laryngologiczny i okulistyczny działał na szkodę pacjentów. Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Marian Jaszewski, zdecydował się na to, bo jak mówi szkukał oszczędności, a na zamkniętych oddziałach nie było pacjentów. Szpital od początku strajku stracił ponad 3 miliony złotych. Komitet strajkowy zwrócił się do prokuratury z prośbą o wyjaśnienie czy decyzja dyrektora jest legalna. Ich zdnianiem przerwanie pracy na oddziałach okulistycznym i laryngologicznym stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.
Więcej na temat
Źródło:

http://prostozlomzy.pl/

No i proszę kto tu stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów ? Lekarze którzy wcale ich nie przyjmują, czy dyrektor Szpitala z 3 milionowym długiem, który chciał ratować szpital zamykając oddziały bez pacjentów? No bo kto miał ich tam leczyć?
Pozdrawiam.Temat: Bezpłatne porady onkologiczne w łomżyńskim szpitalu
Udany Dzień Otwarty w Onkologii

Ponad 50 kobiet przyszło na Otwarty Dzień w Onkologii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Na pacjentki czekali lekarze, którzy kierowali je na badania USG lub mammografię. Dzień otwarty dla pań, które jeszcze nigdy nie były u onkologa, zorganizowały łomżyńskie Amazonki.

Zainteresowanie akcją bezpłatnej wizyty i badań piersi było znacznie większe niż w latach ubiegłych – mówi Barbara Porwoł, Prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży.
Podczas Dnia Otwartego w onkologii lekarze wykonali około 30 badań USG piersi i kilka mammografii. Stowarzyszenie na organizację akcji dostało 3,5 tys złotych z Urzędu Miasta.

źródło: www.radionadzieja.pl
Temat: Podlaskie: 3 osoby zginęły w wypadku
W nocy z 6 na 7 października na trasie Białystok - Warszawa doszło do wypadku, w którym zginęło troje nastolatków (16-18 lat). Zdarzenie miało miejsce niedaleko miejscowości Krajewo-Korytki koło Zambrowa w województwie podlaskim. Samochód, którym jechali wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wpadł pod TIR-a.

Na miejscu zdarzenia zmarły dwie dziewczyny. 23-letni pasażer i 18-letni kierowca zostali przewiezieni do szpitala w Łomży. W szpitalu zmarł mężczyzna kierujący autem.

Prowadzący TIR-a białoruski kierowca nie doznał obrażeń.

Trasa była zablokowana przez 2,5 godziny.Temat: Jak przetrwać Saltus, czyli sprzęt, pewne zasady itp.
Szpital Wojewódzki w Łomży
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
18-400 Łomża, Al. Piłsudskiego 11, tel. (+4 (086) 47-33-900
Temat: Protest pielegniarek
Nic juz z tego nie rozumiem
To jest wiadomość PAP-u z dzisiaj:

Wojewódzki szpital specjalistyczny w Łomży nie przyjmuje pacjentów na laryngologii i okulistyce.

Dyrekcja wysłała na urlopy pracujących tam lekarzy. Komitet strajkowy OZZL twierdzi, że to "wypowiedzenie wojny strajkującym".

"Pozbawiono w ten sposób pacjentów możliwości konsultacji - powiedział przewodniczący komitetu strajkowego w łomżyńskim szpitalu Leszek Kołakowski. My zapewnialiśmy stały, ostry dyżur. Jesteśmy przeciwni tej decyzji. Mam też sygnały, że dyrekcja używa wobec niektórych kolegów argumentu nieodnowienia kontraktu".

Rozumiem, że "nieodnowienie kontraktu" to ma byc groxba ze strony szpitala, która nie podoba sie strajkującym. A przecież jeszcze niedawno słyszałem, że strajkujący lekarze chca odejść ze szpitali. Więc taka "groźba" powinna cieszyc lekarzy
Temat: Szkolne dyskoteki
Odnośnie szkolnych dyskotek :fee:

Dwóch kompletnie pijanych nastolatków zatrzymała policja w Łomży

Trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał łomżyński gimnazjalista, który zasłabł podczas szkolnej dyskoteki. W tej chwili nie wiadomo jak chłopakowi udało się wnieść alkohol na teren szkoły. Chłopak nie chwalił się rówieśnikom, że ma przy sobie wódkę, nikt nie widział również by pił podczas zabawy. Sprawa wyszła na jaw po kilku godzinach dyskoteki. Wówczas zauważono, że chłopak zachowuje się dziwnie. Tracił równowagę, kontakt z otoczeniem, potem zaczął wymiotować. Nauczyciele wezwali pogotowie, które odwiozło gimnazjalistę do dziecięcego szpitala wojewódzkiego. Lekarze natychmiast wyczuli woń alkoholu. Szkoła o zdarzeniu powiadomiła policję. Wczoraj także na ławce, w parku przy Al . Legionów policjanci z trudem dobudzili ucznia innej łomżyńskiej szkoły. Miał w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu.

www.radiobialystok.pl
Temat: Trudne warunki utrzymują się na drogach w całym regionie

Zasypane śniegiem i śliskie drogi - tak jest teraz w całym regionie. W nocy sypał śnieg, i teraz w wielu miejscach województwa też pada. Od godzin wieczornych nie było żadnych wypadków, w których ucierpieliby ludzie. Za to na drodze krajowej nr 61 Grajewo - Stawiski, koło wsi Łubiany zderzyły się 4 tiry. Na śliskiej nawierzchni jedną z ciężarówek zarzuciło, po czym z tyłu i z przodu najechały na nią kolejne. Ruch w miejscu wypadku odbywał się wahadłowo. Spychacze wyjechały już na podlaskie drogi, lecz na razie, nawet w samym Białymstoku są ulice, po których trudno przejechać. W regionie na wielu drogach leży zajeżdzony śnieg przykryty warstwą świeżego. W dodatku wieje miejscami dość silny wiatr, który nawiewa śnieg z pól. W dzień na szczęscie wg.synoptyków opady śniegu będą przelotne. Wczoraj doszło do trzech poważnych wypadków w naszym regionie. Na trasie Białystok - Zabłudów zderzyły się dwa samochody osobowe. A na drodze Łomża - Wysokie Mazowieckie w Konopkach Młodych samochód osobowy podczas wyprzedzania uderzył w tył tira. W tych dwóch wypadkach rannych zostało 7 osób. Na drodze Białystok - Ełk zderzyły się czołowo dwa samochody osobowe. 4 osoby przewieziono do szpitala.

www.radio.bialystok.pl
Temat: Oczekiwanie czerwcóweczek...
1200 niezła sumka To życze ci powodzenia z Łomżą u mnie w Jastrzębiu tj. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital - cokolwiek to znaczy połozna kosztuje 300 zł - coraz bardziej sie przekonuje do tego pomysłu, a muszę się spieszyć bo mój maluszek nie bedzie czekał!

Daga i Miłoszek.

<a href="http://lilypie.com"></a>Temat: "Weta" ratuje konia
Udało się! Uratowaliśmy Idolowi życie - radości nie kryją Karolina Gwóźdź i Justyna Pyziołek, uczennice Technikum Weterynaryjnego w Łomży, które wymyśliły i rozpoczęły akcję "Uratujmy konia z rzeźni". - Nie możemy w to jeszcze uwierzyć, ale się udało. Idol nie trafi pod nóż i będzie służył niepełnosprawnym dzieciom podczas terapii w Ośrodku Rehabilitacji w Kisielnicy. Wykup konia był możliwy dzięki zaangażowaniu całej szkoły. W ramach akcji, której patronowała "Gazeta Współczesna”, uczniowie "Wety“ zorganizowali festyn na rzecz ratowania zwierzęcia. Zebrali ponad 3 tys. zł - akurat tyle, ile było trzeba.
Wymarzony do hipoterapii
Idol należał do gospodarza, który hodował konie do celów turystycznych, ale z braku zainteresowania postanowił z nich zrezygnować.
- Wypatrzyłem go, bo znam ten ośrodek. Znałem nawet matkę Idola - mówi Romulad Wojtkowski, kierownik ośrodka rehabilitacyjnego w Kisielnicy. - Właściciel planował wiosną sprzedać go na rzeź, a to młody i zdrowy koń.
Ogier na razie jest wychudzony i ma zaniedbaną sierść. Ma sześć lat. Wymiarami i temperamentem doskonale nadaje się do hipoterapii.
- Nie ma łaskotek, jest spokojny, może trochę chudy, ale wkrótce odzyska formę - zapowiada Wojtkowski. - Koń potrzebuje czasu, aby zaklimatyzować się w nowym środowisku. Myślę, że wkrótce rozpocznie pracę z niepełnosprawnymi dziećmi.
O Idola zadba cała szkoła
Sylwia Szczepanowska i Dorota Łada, opiekunki samorządu uczniowskiego, koordynowały akcję ratowania konia i przyznają, że były chwile, w których wątpiły w jej powodzenie.
- Napotkałyśmy na wiele trudności, ale cały czas pamiętałyśmy o młodzieży nie tylko z naszej szkoły, która nas wspierała - podkreśla Dorota Łada. - Mamy już Idola, ale to nie koniec, bo teraz musimy zorganizować wolontariat. Obiecaliśmy przecież, że nasi uczniowie będą pomagać przy utrzymaniu konia.
Społeczność "Wety”, zachęcona pomyślnym zakończeniem akcji, już planuje kolejne.
- Chcemy, aby w dzień św. Franciszka, 4 października, co roku odbywał się festyn połączony ze zbiórką pieniędzy na rzecz zwierząt - zapowiada Albina Chojak, dyrektor szkoły. - Takie akcje uczą wrażliwości na los zwierząt, a przecież kształcimy przyszłych weterynarzy.
Z prezentu cieszą się także szefowie Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który prowadzi ośrodek hipoterapii w Kisielnicy.
- Złożyliśmy projekt o środki norweskie na rozbudowę i modernizację ośrodka, dlatego tym bardziej ucieszyła mnie wiadomość o tym, że dostaliśmy konia - mówi dyrektor Marian Jaszewski. - Hipoterapia to bardzo skuteczna metoda rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych.

Katarzyna Patalan
www.wspolczesna.pl
Temat: Moje Miasto jakie nie znacie

Z tym, że cmentarz w Twoim mieście jest stary trudno dyskutować.Natomiast nie jestem pewien czy cmentarz w Warszawie jest najstarszy w Polsce.
A w ogóle skąd się nazwa "Łomża" wzięła?Macie jakieś o tym legendy?
Natomiast co do legend to nic mi nie wiadomo o jakiejkolwiek legendzie poświęconej nazwie miasta .
XVI wiek?
I od razu murowany?

No to jak I jest to początek XVI wieku, bo podobno już 1504.

Od siebie dodam kilka faktów:
Prawa miejskie Łomża otrzymała w 1418 roku od księcia mazowieckiego - Janusza I (mamy dzisiaj jego ulicę) W województwie podlaskim, starszego miasta się nie doszukałem. Sam gród istniał już od IX wieku i związany jest poniekąd z misją św. Brunona z Kwerfurtu (jest w Łomży parafia jego imienia). Wówczas ważny i dosyć duży port rzeczny.

Łomża to historycznie i od zawsze północne Mazowsze. NIE PODLASIE!!!
Ziemia łomżyńska była największą ziemią województwa mazowieckiego. Przez wiele lat, najważniejsze (po dwóch stolicach Polski - Warszawie i Płocku) miasto na Mazowszu.
Od 1975 do 1999 jest siedzibą województwa łomżyńskiego, a od 1925 - diecezji łomżyńskiej.
Prócz Katedry warto wspomnieć o Pałacu Biskupim, kamieniczki na Starym Rynku (tzw. pod filarami), Ratusz (także XIX-wieczny), kamienice przy ulicy Dwornej. Budynki 1, 2 i 3 LO (ostatnie, które zresztą kończyłem, to dawny szpital żydowski). No i tzw. Brama Napoleona - czyli miejsce gdzie się zatrzymał podczas wojny z Rosją w roku 1812.
Muszę też wspomnieć o dworku rodziny Lutosławskich (Witold Lutosławski był znanym kompozytorem) w Drozdowie, gdzie zmarł Roman Dmowski. Jest tam okazjonalna tablica, poświęcona temu wielkiemu Polakowi. Dmowski miał 2 pogrzeby, bo pierwszy w Łomży (w Katedrze, chyba 5 stycznie 1939), a drugi 2 dni później w Warszawie.

Chętnie odpowiem (o ile będę wiedział) na wszystkie pytania (o ile się pojawią ) na temat Łomży.
Temat: Oszuści grasują w woj. podlaskim - nabierają "na operac
Wtorek, 15 kwietnia 2008

Oszuści grasują w woj. podlaskim - nabierają "na operację"
KWP Białystok 16:54

Banda oszustów grasuje w woj. podlaskim. W Białymstoku wyłudzili 500 zł. Mieszkanka Łomży straciła 3.700 zł. Poszkodowani - z reguły starsze osoby - chcieli pomóc ludziom w potrzebie.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, w miniony czwartek w tym mieście 78-letnia kobieta została zaczepiona przez dwie osoby. Nieznajomy mężczyzna i jego towarzyszka prosili o wskazanie drogi do szpitala. Twierdząc, że nie znają miasta, namówili staruszkę by wsiadła z nimi do samochodu.

Poprosili ją o pożyczenie pieniędzy, potrzebnych na operację szwagra, który rzekomo uległ wypadkowi i leży w szpitalu. Białostoczanka dała się namówić. W zastaw za wręczone nieznajomym 500 zł przyjęła saszetkę, w której miały być wartościowe przedmioty.

Gdy oszuści odjechali okazało się, że w saszetce są tylko chusteczki higieniczne. Niespełna 3 godziny później w Łomży doszło do podobnego zdarzenia.

Również i tym razem sprawcy zaczepioną na ulicy 87-letnią kobietę prosili o wskazanie drogi do szpitala. Przekonali ją do pożyczenia im 700 zł, potrzebnych na pilną operację brata, który trafił do szpitala po wypadku drogowym. Po pieniądze pojechali do mieszkania starszej pani. Całą kwotę mieli zwrócić za godzinę. Gdy wyszli staruszka zorientowała się, że oprócz pożyczonych 700 zł zginęły jej także całe oszczędności. W sumie pokrzywdzona straciła 3700 złotych.

W obu przypadkach oszuści mówili z obcym akcentem. Poszukiwany przez policję mężczyzna jest najprawdopodobniej niskiego wzrostu w wieku około 40-45 lat. Ma ciemne włosy ułożone za pomocą żelu. Będąca z nim kobieta to szczupła blondynka o krótkich włosach w wieku około 40 lat.Temat: Kolizja samochodu ze zwierzęciem i... co dalej?

Raczej jednak nie doradzam zderzać się z sarnami, dzikami itd na drogach pozamiejskich, szczególnie odcinkach zalesionych.
Słuszna rada gdyż 8 czerwca 2009 roku wydarzyło się.......

Śmiertelna ofiara zderzenia auta z łosiem

RMF FM

W wyniku zderzenia samochodu osobowego z łosiem, do którego doszło w poniedziałek wieczorem na drodze krajowej nr 61, między Łomżą a Stawiskami w województwie podlaskim, zginęła jedna osoba, a kolejna została ranna. O tragicznym wypadku poinformowała w poniedziałek straż pożarna i policja.

Wypadek miał miejsce w poniedziałek wieczorem w okolicach miejscowości Górki Sypniewo, na razie żadna z tych służb nie ma jeszcze jego szczegółów. Wiadomo, że zwierzę wyszło na drogę wprost przed osobową mazdę. Według wstępnych danych, po zderzeniu samochód jeszcze zjechał do rowu.
Zginął 46-letni pasażer auta, a 29-letni kierowca jest w szpitalu.
Wypadki z udziałem łosi w województwie podlaskim nie są rzadkością. Ostoją tych zwierząt są zwłaszcza tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, ale te duże ssaki spotkać tam można także w innych większych kompleksach leśnych.
Na drogach przebiegających przez tereny parkowe liczba tych zdarzeń była jednak na tyle duża (na szczęście dla ludzi w większości przypadków nie były to wypadki ze skutkiem śmiertelnym), że park narodowy zaczął prowadzić akcję uświadamiającą dla kierowców, pod hasłem "Łoś - Jedź ostrożnie".
Co jakiś czas kierowcom rozdawane są ulotki, zaś na drodze Białystok - Ełk ustawiono też specjalne tablice informacyjne.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/podlaskie/news/smiertelna-ofiara-zderzenia-auta-z-losiem,1320335

PS
Ładny avatar, Janek
Temat: Wybory do parlamentu 2007


Informacje, które podajesz są z czerwca. A więc "trochę" nieaktualne.
Tutaj będą nowsze informacje na ten temat
http://www.google.pl/sear...btnG=Szukaj&lr=


zdecydowanie nieaktualne: http://www.bankier.pl/wia...ow-1641920.html
21.09.2007.
Radomskie szpitale przestały przyjmować pacjentów. Chorym, którzy są leczeni, grozi ewakuacja. Powód - pod koniec września lekarze masowo odejdą z pracy.
(żeby było ciekawiej, pacjenci w Radomiu juz sie wkurwili na lekarzy i sa protesty przeciw strajkom, paranoja)

Śląsk
22.09.2007.
Niezadowoleni z warunków pracy i płacy lekarze, głównie specjaliści II
stopnia, których wynagrodzenie zasadnicze jest na poziomie zwykle ok. 70% -
90% średniej krajowej, w 13 szpitalach województwa śląskiego złożyli
wypowiedzenia umów o pracę, w tym wszyscy lub prawie wszyscy lekarze
niektórych oddziałów i poradni szpitalnych. Kolejni lekarze (m. in. w ZOZ
Lubliniec) składają wypowiedzenia we wrześniu 2007 r. Okres wypowiedzenia
dla większości lekarzy upływa 30 września 2007 roku
Najwięcej lekarzy na wypowiedzeniu jest w czterech szpitalach:
1. Częstochowa - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny
2. Tarnowskie Góry - SP ZOZ Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy im.dr Bronisława Hagera
3. Tychy - SP ZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 1 im. Prof.Józefa Gasińskiego
4. Żywiec, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej

a w ogóle tu jest lista (stan na 18.09.) szpitali, gdzie są złożone wymówienia: <źródło - OZZL>


Podkarpacie:

1. Szpital wojewódzki w Krośnie,
2. Szpital wojewódzki w Tarnobrzegu,
3. Szpital w Mielcu,
4. Szpital w Stalowej Woli,
5. Wojewódzki Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie,
6. Szpital w Lubaczowie,
7. Szpital w Dębicy

Małopolska

1. Szpital w Gorlicach

Podlasie

1. Szpital wojewódzki w Łomży,
2. Szpital wojewódzki w Suwałkach,
3. Szpital w Siematyczach,
4. Szpital w Hajnówce,
5. Szpital w Bielsku Podlaskim,

Mazowieckie

1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
2. Radomski Szpital Specjalistyczny w Radomiu
3. Szpital Psychiatryczny w Radomiu
4. Szpital w Sokołowie Podlaskim
5.
6. Szpital w Ostrołęce,
7. Szpital w Kozienicach,
8. Szpital w Wyszkowie

Dolnośląskie

1. Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze
2. Szpital Powiatowy w Oławie

Łódzkie

1. Szpital w Skierniewicach
2.

Wielkopolska

1. Szpital Wojewódzki w Kaliszu

Lubelskie

1. Szpital w Hrubieszowie,

2. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie

Pomorskie

1. Szpital Miejski w Gdyni,
2. Szpital im. PCK w Gdyni,
3. Instytut Medycyny Morskiej w Gdyni
4. Szpital Miejski w Gdańsku – Zaspie – od 01 listopada
5. Szpital w Wejherowie
6. Szpital Wojewódzki w Słupsku

Świętokrzyskie

1. Wojewódzki Specjalistyczny Szpitalu Zespolony w Kielcach
2. Szpitalu Specjalistyczny w Końskich.
3. Centrum Onkologii w Kielcach,
4. Szpital w Sandomierzu,
5. Szpital w Czerwonej Górze.
Szpital w Staszowie
6. Szpital we Włoszczowie.
7. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach
8. oraz inne, nie wymienione tutaj

Opolskie

1.
Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu,
2.
Szpital Wojewódzki w Opolu
3.
Wojewódzki Zespół Neuropsychiatryczny w Opolu,
4.
Brzeskie Centrum Medyczne
5.

Śląsk

8 Szpitali w woj. Śląskim
Temat: Nurkowie wydobyli ciało 18-letniego żegla z Łomży


Po dwóch dobach poszukiwań nurkowie wydobyli z Jeziora Niegocin ciało 18-letniego żeglarza z Łomży

Znaleźli je na głębokości 10 metrów, około 200 metrów od miejsca, w którym wywróciła się jego łódź.
Do tragedii doszło w czasie wtorkowej nawałnicy na Mazurach. Wywróciło się około 50 jachtów, zginęły cztery osoby. Siedem wciąż uznaje się za zaginione. Akcja poszukiwawcza zostanie wznowiona rano. 18-letni Jacek - uczeń Technikum Mechanicznego w Łomży - wyjechał na żagle wraz z dziesięcioosobową grupą swoich znajomych. Płynęli dwiema łodziami. We wtorek po południu na jeziorze Niegocin zaskoczył ich szkwał. Załodze jednej z łódek udało się ściągnąć żagle i wepchnąć łódź w trzciny, gdzie przeczekali nawałnicę. Druga łódź przewróciła się i każdy na własną rękę zaczął płynąć w kierunku brzegu. 6 żeglarzy z wody wyłowili ratownicy, ostatniego - Jacka - nie udało się jednak wówczas odnaleźć. Poszukiwania Jacka trwały dwa dni. W akcji brali udział także jego koledzy z wywróconej łodzi, którzy pomagali ratownikom WOPR-u ustalić położenie łodzi w chwili, gdy zaskoczył ich szkwał.

Radio Białystok

Dodane po 5 minutach:

27 sierpnia 2007 - 6:00

Pożegnali Jacka
Łomża Wczoraj odbył się pogrzeb 18-latka, który zginął na Mazurach

Stanisław Kaseja, prezes ŁKS, i zawodnicy z drużyny Jacka uczcili jego pamięć minutą ciszy (Fot. E. Sznejder) Zwłoki 18-letniego Jacka Ołdaka z Łomży wyłowili w czwartek wieczorem z jeziora Niegocin nurkowie, którzy brali udział w poszukiwaniach osób zaginionych podczas wtorkowej nawałnicy na Mazurach. Znaleziono go w pobliżu miejsca, gdzie zatonął wywrócony przez wiatr jacht. Wczoraj odbył się pogrzeb.
Jacek był na żaglówkach ze znajomymi. Pływali na dwóch jachtach typu tango. Kiedy uderzył szkwał, załoga pierwszej łodzi ściągnęła żagle i wepchnęła jacht w trzciny. Drugi jacht został wywrócony przez silny powiew wiatru. Żadna z siedmiu płynących nim osób nie miała na sobie kapoku. Z wody wyciągnęli ich ratownicy. Jacka nie udało się wtedy odnaleźć. Jego koleżankę, Irminę, ratownicy wyciągnęli nieprzytomną na brzeg. Uczennica łomżyńskiego I LO trafiła do szpitala w Ełku, skąd w czwartek została przetransportowana do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Pozostaje w stanie śpiączki farmakologicznej.
W akcji poszukiwania chłopca brali udział jego znajomi i rodzina. W czwartkowy wieczór sprawdziły się jednak najgorsze przewidywania.
- Kiedy się o tym dowiedziałam, byłam w szoku - opowiada Aleksandra Kodzis, wychowawczyni chłopca w Technikum Mechanicznym w Łomży. - Jacek bardzo dobrze pływał.
Koledzy z mechaniaka podkreślali, że Jacek na zawsze pozostanie w ich pamięci. Składali kondolencje "w szczególności rodzicom zmarłego, gdyż to dla nich strata syna jest największym bólem".
Bardzo poruszeni byli również jego koledzy z drużyny juniorów starszych ŁKS, w której grał Jacek.
- Miał zagrać w meczu w niedzielę, ale odwołaliśmy to spotkanie. Chłopcy nie byli w stanie wyjść na boisko - mówi Dariusz Kossako-wski, trener młodzieżówki ŁKS.
Jacek w czerwcu skończył 18 lat. Rokował nadzieje na wielkiego piłkarza. Grał od dziewięciu lat.
Stanisław Kaseja, prezes ŁKS Browar Łomża, podkreśla, że do ostatniej chwili wszyscy mieli nadzieję, że Jacek odnajdzie się żywy.
Zawodnicy drużyny ŁKS w sobotnim spotkaniu z Motorem Lublin zagrali w czarnych strojach. Uczcili też pamięć Jacka minutą ciszy przed samym meczem.
Stan 19-letniej Irminy nie poprawił się.
- Utrzymujemy ją w śpiączce farmakologicznej - informuje Marian Jaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Dziś będzie wykonane kolejne badanie kontrolne.
Na Mazurach znaleziono zwłoki dwóch kolejnych ofiar nawałnicy. Wciąż trwają poszukiwania czterech osób.

Paweł Chojnowski, ESz
Temat: jak jest naprawdę?
TO JEST GWARANCJA JAKOŚCI

Ośrodki praktyk hipoterapeutycznych PTHip:

Ośrodek Hipoterapii przy Klubie Turystyki Konnej "Tabun" w Olszanicy
30-240 Kraków, ul. W. Kosmowskiej 2

mgr reh. Joanna Kozik, instruktor hipoterapii, terapeuta NDT-Bobath, PNF
tel. 012- 623-82-37

Ośrodek Hipoterapii Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym - Hipoterapia
02-975 Warszawa, ul. Nowoursynowska 100

koordynator - mgr Anna Strumińska
tel. 022- 649-25-02

mgr reh. Alicja Kamińska-Paszkiewicz
mgr reh. Agnieszka Mazur
mgr ped. Renata Ceglińska-Werpachowska
mgr ped. Joanna Dzwonkowska
mgr ped. Barbara Gąsiorowska
mgr ped. Joanna Piłat-Górska
mgr ped. Monika Mokrzyszczak
mgr psych. Aleksandra Szymańska

Ośrodek Towarzystwa Hipoterapeutycznego "Myślęcinek"
ul. Gdańska 173-175, 85-674 Bydgoszcz

mgr ped. Małgorzata Górniewicz, instruktor jazdy konnej i hipoterapii

tel. 0601-677-345

Klub Jeździecki "Wolta"
Żółwin, ul. Nadarzyńska 30

mgr psych. Jagoda Maciaszek, instruktor jazdy konnej, hipoterapii, woltyżerki sportowej i specjalnej
tel. 022- 671-51-77, 0609-044-393

Ośrodek Hipoterapii "OTTO-PRODENT"
50-263 Wrocław, ul. Kilińskiego 36

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych, ul. Zwycięstwa 2
koordynator - mgr Ewa Staniszewska
tel. 071- 322-66-00

mgr rehab. Monika Małachowska-Sobieska, specjalista hipoterapii, terapeuta NDT-Bobath
tel. 071-794-04-43
mgr rehab. Joanna Rajczakowska, specjalista hipoterapii, terapeuta NDT-Bobath
tel. 0606-951-445

Ośrodek Hipoterapii Fundacji Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych
30-109 Kraków, ul. Salwatorska 14

ul. Dobrego Pasterza 121
koordynator - mgr Aleksandra Włodarczyk
tel. 012- 428-11-10

mgr ped. specj. Jadwiga Orzechowska, instruktor hipoterapii
mgr reh. Jan Krupiński, terapeuta NDT-Bobath (turnusy wakacyjne)

Ośrodki Patronackie PTHIp

1.Ośrodek Rehabilitacji i Wypoczynku Dzieci Niepełnosprawnych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Dwa Serca"
77-314 Barkowo Chrząstówko gm. Człuchów
Tel. 059-8322111 fax 059-822110

2. Ośrodek Towarzystwa Hipoterapeutycznego "Myślęcinek"
Ul. Gdańska 173-175, 85-674 Bydgoszcz
Tel. 0601-677345

3. Ognisko TKKF "Pegaz"
Ul. Mstowska 46, 42-200 Częstochowa
Tel. 034-3617165

4. Dom Wczasów Dziecięcych TPD w Głazie
98-405 Galewice
Tel. 062-7843929

5. Ośrodek Jazdy Konnej i Hipoterapii "Maag"
Ul. P. Ściegiennego 207, 25-116 Kielce
Tel. 041-3614081

6. Prywatna Stadnina Koni "Hipoterapia" - Andrzej Michalski
Budzistowo, 78-100 Kołobrzeg
Tel. 094-3543754

7. Klub Turystyki Konnej "Tabun" w Olszanicy
ul. Kosmowskiej 2, 30-240 Kraków
Tel. 012-6238237

8. Fundacja Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych
Ul. Salwatorska 14, 30-109 Kraków
Tel. 012-4281110

9. Rehabilitacja i Hipoterapia - Anna Patalon
Ul. Staszica 56/1, 82-500 Kwidzyn
Tel. 055-6453420 i 0604-235-703

10. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej p.w. Św. Rafała Archanioła
ul. Zielona 23, Lubliniec Rusinowice 82-500 Kwidzyn 42-700
Tel. 034-3570-523

11. Zakład Rehabilitacji - Ośrodek Hippoterapii Samodzielny Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym
Ul. Konopnickiej 65, 05-092 Łomianki
Tel. 022-7511215 w. 182 lub 235 i 022-7512707

12. Ośrodek Rehabilitacji Konnej w Kisielnicy przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży
18-421 Piątnica
Tel. 086-2191510

13. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Lupki 15, 12-200 Pisz
Tel. 087-4234250

14. Ośrodek Hipoterapii Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze
Czarniecka Góra 43, 26-220 Staporków
Tel. 041-3741163 i 041-3741162

15. P.H.U. "ARABER" - Piotr Dudziak
Ul. Powstańców Wielkopolskich 52/17, 70-130 Szczecin
Tel. 091-4820498 i 0601-756-207

16. Ośrodek Hipoterapii Fundacji Ducha Na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych
Ul. Szosa Bydgoska 15, 87-100 Toruń
Tel. 056-6226979

17. Ośrodek Hipoterapii Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym - Hipoterapia
Ul. Nowoursynowska 100, 02-975 Warszawa
Tel. 022-6492502

18. Ośrodek Hipoterapii przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kęble
Kębłso 7, 24-160 Wawolnica
Tel. 081-8825011 i 0502-679833

19. Ośrodek Hipoterapii "OTTO RODENT"
Ul. Kilińskiego 36, 50-263 Wrocław
Tel. 077-3226600

20. Rotariański Ośrodek Hipoterapii
Al.Nadwiślańska 96
Józefów koło Otwocka
Tel. 022-6715177 i 0609-044-393

21. Ośrodek Hipoterapii "Stajnia Klucz"
Ul. Narutowicza 82, 05-120 Legionowo
Tel. 022-7844707 i 607-588258Temat: ZGINĘLI Z "MIŁOŚCI" (czyt. z głupoty)


Para nastolatków zabiła się z miłości

WYBACZCIE !!!
"Proszę, wybaczcie nam. Chcieliśmy być razem na zawsze" - napisali do rodziców nastoletni kochankowie Ania i Tomek. Potem wsiedli w "malucha" i wjechali wprost pod pędzącego tira. On zginął na miejscu, ona jest w stanie krytycznym.
4 stycznia Ania świętowała swe 16. urodziny. Przyjechała do ukochanego, starszego o trzy lata chłopaka, do jego rodzinnej wsi Szkwa na Mazowszu.
Zawsze dobrze czuła się u rodziców Tomka, w małym drewnianym domku na samym końcu wsi. 5 stycznia Tomek powiedział, że odwozi Anię do domu. Wtedy rodzice widzieli go po raz ostatni. Nie niepokoili się, bo młodzi czasem gdzieś znikali, kiedy chcieli być sami. Strach sparaliżował ich dopiero w poniedziałek 9 stycznia, kiedy listonosz przyniósł pocztę. Był w niej list pożegnalny. Wyglądało na to, że Ania podyktowała go Tomkowi. "Przepraszamy. Zabrałam państwu syna..." - tak się zaczynał.
- Tego dnia po otrzymaniu listu rodzina zgłosiła nam zaginięcie chłopaka - mówi Dariusz Wesołowski z policji w Ostrołęce. - Natychmiast zaczęliśmy poszukiwania. Nie sądziłem, że odnajdziemy ich w takich okolicznościach... 20 km od Zambrowa fiat chłopaka zderzył się z tirem.

Masakra na drodze
Policjanci z Szumowa odebrali zgłoszenie w poniedziałek o 14.50. Gdy przyjechali na miejsce, długo nie mogli dojść do siebie, choć widzieli już wiele - krajowej "ósemka" to bardzo niebezpieczna trasa. Ale okoliczności tego wypadku były wyjątkowe. Mały fiat został tak zmiażdżony, że trudno było rozpoznać markę.
O dziwo, zwłoki kierowcy nie były zmasakrowane. Zginął natychmiast, nie cierpiał. Ile w nim było desperacji, żeby nie zdejmować nogi z gazu, w ostatniej chwili nie skręcić kierownicą, tylko jechać wprost na pędzącego tira? Kierowca ciężarówki próbował się ratować, zjeżdżając na prawe pobocze, ale nie uniknął czołowego zderzenia. Ogromny tir wylądował w rowie. Kierowca ma złamany nos, szwy na nodze i okropne poczucie, że wbrew swej woli przyczynił się do tragedii.
Po "maluchu" została tylko kupa blachy. Anię z krwawiącą głową uratowało dwoje lekarzy, którzy akurat przejeżdżali autobusem. Teraz dziewczyna walczy o życie w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.
Przy łóżku Ani czuwa matka. Przyjechała z Włoch, gdzie pracuje od lat. Anię wychowują dziadkowie. - Grzeczna, spokojna, ale szaleńczo zakochana w Tomku - mówią jej koleżanki z liceum w Puławach.
To była miłość od pierwszego wejrzenia. Rok temu spotkali się na obozie młodzieżowym. Od tamtej pory już nie mogli bez siebie żyć, choć dzieliło ich tyle kilometrów. Były więc listy, SMS-y, e-maile i potajemne spotkania. Rodzina Ani nie akceptowała Tomka. Mówili, że to chłopak nie dla niej. Dziewczyna kilka razy uciekła z domu. Tomek zawsze na nią czekał. Jego "maluchem" pokonali setki kilometrów. Na początku stycznia znów uciekli.
- Dziewczyna jak zwykle poszła rano do szkoły i ślad po niej zaginął - mówi Roman Maruszak z puławskiej policji. - W weekend ktoś z rodziny dostał dramatycznego SMS-a: "Kursujemy na trasie Lublin-Warszawa. Nie wiemy co robić". Dziadek dziewczyny poszedł więc na policję. Mówił, że boi się, że młodym coś złego przyjdzie do głowy.
Śledczy ustalają teraz, jak nastolatki spędziły cztery ostatnie dni przed tragedią.
W czwartek rodzina Tomka czuwała przy zwłokach. Ojciec jest najbardziej załamany. Matka płacze: - Nie wierzę w samobójstwo. To był nieszczęśliwy wypadek. Oni wracali do domu. Kochali się, byli szczęśliwi. Po co mieliby to robić?
Tak samo myśli rodzeństwo, koledzy oraz nauczyciele Tomka. Wczoraj cała klasa Tomka, III d z technikum samochodowego w Ostrołęce, przyjechała na pogrzeb.
- To był bardzo grzeczny chłopak, dobrze się uczył - mówi Tadeusz Olszewski, dyrektor szkoły. I dodaje cicho: - Wiedzieliśmy, że jest bardzo zakochany. Ale myśleliśmy, że oni mają wszystko poukładane, że są szczęśliwi...
Podobno kilka dni temu rodzina dziewczyny powiedziała zakochanym stanowczo: koniec. A oni chcieli być razem. Na zawsze...
Temat: Pytania o muko...
A oto kilka adresów Szpitali wykonujących badanie stężenia chlorków w pocie:
Klinika Pediatrii,
AM w Białymstoku
ul. Waszyngtona 17
15-269 Białystok

Wojewodzki Szpital Dziecięcy,
Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej
ul.Chodkiewicza 44
85-667 Bydgoszcz

Woj.Szp.Zesp. w Ciechanowie
ul. Powstańców Wlkp. 4
06-400 Ciechanów

Wojewodzki Szpital Specjalistyczny
im. Najśw.M.P.
ul. Bialska 104/118
42-200 Częstochowa

ZOZ w Dębicy,
Laboratorium Centralne
39-200 Dębica

Spec.ZOZ,
Szp.Diecięcy
ul. Polanki 119
80-308 Gdańsk-Oliwa

Woj.Szp.Zesp,
Zakł.Diagn.Laboratoryjnej
ul. Dekerta 1
66-400 Gorzów Wlkp.

ZOZ w Inowrocławiu,
Centralne Lab.Analityczne
ul. Poznańska 97
88-100 Inowrocław

Woj.ZOZ
ul. Powstańców 31
40-038 Katowice

Szpital Dziecięcy
im. W.Buszkowskiego
ul.Langiewicza 2
25-381 Kielce

Szpital Specj. im. Żeromskiego
O/Dziecięcy
ul. Sieroszewskiego 66
31-914 Kraków

Woj.Szp.,
Dz. Diagnostyki Lab.
ul. Iwaszkiewicza 5
59-200 Legnica

ZOZ w Leżajsku,
Centralne Laboratorium Analityczne
37-300 Leżajsk

ZOZ w Lubartowie
ul. Cicha 14
21-100 Lubartów

Woj.Szp.Zesp.
Zakł.Diag.Lab.
Al. Piłsudskiego 11
18-400 Łomża
Specjalistyczny ZOZ GiChP,
O/Diagnostyki Lab.
ul. Okólna 181
91-520 Łódź

Woj.Zesp. ZOZ
w Otwocku
ul. Narutowicza 80
05-400 Otwock

Klinika Ftyzjopneumonologii
Instytutu Chorób Wewnętrznych
ul. Samarzewskiego 62
60-569 Poznań

Sam.Publiczny ZOZ w Poznaniu,
Zakł.Diag.Laboratoryjnej
ul. Krysiewicza 7/8
61-825 Poznań

ZP IGiChP w Rabce
ul. Polna 3 b
34-700 Rabka-Zdrój

Woj.Szp.Zesp.,
Zakł.Diagn.Laboratoryjnej
ul. Tochtermana 1
26-610 Radom

Szpital Wojewodzki Nr 2
ul. Lwowska 60
35-301 Rzeszów

ZOZ,
Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej
ul. Schinzla 13
27-600 Sandomierz

Szpital Woj.,
Zakł.Diag.Lab.
ul. Poniatowskiego 26
08-100 Siedlce

Pań.Szp.Klin. Nr 4,
I Klinika Ch.Dzieci
ul. Unii Lubelskiej 1
71-252 Szczecin

Woj. Zakł. G.iChP
w Szczecinie
ul. Janosika 1-3
71-424 Szczecin

Szpital Woj.,
Dz.Diag. Laboratoryjnej
ul. Lwowska 178 a
33-100 Tarnów

Szpital Miejski w Tychach
ul. Cicha 27
43-100 Tychy

Klinika Pediatrii,IMiDz
ul. Kasprzaka 17 A
01-211 Warszawa

Instytut Pomnik CZDz
Al. Dzieci Polskich 20
04-736 Warszawa

Zesp.Woj.Przych.Specj.,
Prac.Serologii Kiły i Prac.Mikologiczna
ul. Stodólna 70
87-800 Włocławek

Woj.Szp.Zesp. we Wrocławiu,
Dz.Diag.Laboratoryjnej
ul. Kamieńskiego 78 lub 79 a
51-124 Wrocław

ZP OZDz,
I Katedra Pediatrii, Ś.A.M.
ul. 3 go Maja 13
41-800 Zabrze

Pozdrawiam.Temat: Prawa Miejskie Łomży.
Dzisiaj mija 589 rocznica nadania Łomży praw miejskich.W dniu 15 czerwca 1418 roku Książę Janusz Mazowiecki I zwany starszym nadał Łomży prawa miejskie chełmińskie. Dzięki temu łomżanie mogli wybudować wagę, łaźnię i postrzygalnię. Od tego momentu nie musieli też już płacić ceł w granicach Księstwa Mazowieckiego.

Historia Miasta:

Początki Łomży są ściśle związane z grodziskiem położonym o 5 km od obecnego miasta w kierunku wschodnim nad Narwią. Tam należy szukać pierwszego osadnictwa Łomży, które miało swój początek w końcu IX w. jako luźna otwarta osada. W I poł. XI w. powstaje gródek typu cyplowego, który spłonął pod koniec tego wieku. Gródek ten odbudowano w połowie XII w. z ponowną fortyfikacją terenu i budową wieży pośrodku oraz dwóch wałów podgrodzia.
W Starej Łomży położone jest obok grodziska i związane z początkami Łomży Wzgórze Świętego Wawrzyńca, miejsce, gdzie według tradycji i późnych odpisów z akt kościelnych miał istnieć "kościół parafialny po raz pierwszy ok. roku Pańskiego 1000, na początku religii chrześcijańskiej w Królestwie Polskim". Założenie kościoła św. Wawrzyńca przypisywane jest przez niektórych autorów św. Brunonowi z Kwerfurtu, podążającemu śladami św. Wojciecha. W tym okresie powstał też kościół św. Piotra – umiejscowiony był na terenie wsi Stara Łomża, jeszcze dalej od grodu, ale bliżej dzisiejszego miasta.

W XIV w., szczególnie po unii polsko-litewskiej, zmniejszyło się bardzo niebezpieczeństwo ciągłych najazdów od strony wschodniej granicy, co sprzyjało rozwojowi osadnictwa, przenoszeniu i lokacji miast na prawie niemieckim. Grody straciły swój charakter obronny, a podgrodzia nabierały większego znaczenia jako centra handlowo-gospodarcze. Położenie podgrodzia łomżyńskiego było niezbyt dogodne i dlatego Łomża zapewne ze względów gospodarczych została przeniesiona na nowe miejsce umożliwiające lepszy jej rozwój i wytyczenie ulic. Nastąpiło to pod koniec XIV w., o czym świadczy wybudowanie kościoła NMP i św. Rozesłańców na Popowej Górze przed 1392 oraz przeniesienie parafii ze Starej Łomży w 1410. Jest to dowód, że nowe miejsce było już zasiedlone i zabudowane. Wieś leżąca w pobliżu dawnego grodu otrzymała nazwę Starej Łomży i występuje w najstarszym rejestrze okolicznych wsi z 1410.
Miasto rozwijało się pomyślnie i znalazło się w warunkach umożliwiających mu nadanie prawa miejskiego. Już w 1400 Łomża miała wójta, co świadczy ojej charakterze miejskim. Dnia 30 sierpnia 1400 książę mazowiecki Janusz I zw. Starszym nadał "w mieście naszym zwanym powszechnie Łomża wójtostwo z czterema włókami, trzecim denarem od jakiejkolwiek osądzonej sprawy w granicach wspomnianego miasta". Ostateczne jednak unormowanie sytuacji prawnej miasta nastąpiło dopiero dnia 15 czerwca 1418. Ten sam książę Janusz I nadał Łomży specjalnym przywilejem prawo miejskie chełmińskie. Był to bardzo ważny moment, ponieważ potwierdzał pod względem prawnym charakter miejski Łomży.

Reforma podziału administracyjnego kraju w 1975 spowodowała powstanie województwa łomżyńskiego, nadała powiatowej wcześniej Łomży status miasta wojewódzkiego. Awans był nie tylko formalny. Wraz z nim zaczął się okres intensywnego rozwoju Łomży. Ruszyło budownictwo mieszkaniowe, podwoiła się liczba mieszkańców. Bogate już przed tym momentem życie kulturalne rozwijało się jeszcze bardziej dzięki lokalizacji placówek i instytucji kultury szczebla wojewódzkiego. Działały i prężnie rozwijały produkcję miejscowe zakłady pracy: Łomżyńskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, Fabryka Mebli, PEPEES (popularne "ziemniaki", browar, mieszalnia pasz). Rozpoczęła się budowa nowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Napływ ludności z okolicznych miejscowości oraz wielu osobistości z innych regionów kraju ożywiał działanie we wszystkich sferach życia społecznego.

W 1998 w ramach reformy administracyjnej Polski, znaczna część dawnego województwa łomżyńskiego znalazła się w województwie podlaskim.
Od 28 października 1925 Łomża jest stolicą diecezji łomżyńskiej Kościoła rzymskokatolickiego.
Źródło

Radio NadziejaTemat: Pomoc psychiatryczna, psychologiczna woj. Podlaskie
Pomoc psychiatryczna, psychologiczna woj. Podlaskie

Augustów
NZOZ PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO- PORADNIA TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA
Szpitalna 12A
16-300 Augustów
tel.: 0-87 643 28 16
email: las69@op.pl

Białystok
SP Psychiatryczny ZOZ Poradnia i Dzienny Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu
Żurawia 14
15-950 Białystok
tel.: 0-85 743 31 25

SM ZOZ Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu
Storczykowa 5
15-003 Białystok
tel.: 85 663 56 76

NZOZ poradnia terapii uzależnień i współuzależnień
Słonimska 15
15-028 Białystok
tel.: 85 740 45 50
email: PTUIWDOROTA@WP.PL

Bielsk Podlaski
SPZOZ - poradnia dzienny oddział terapii uzależnienia od alkoholu
3-go maja 15
17-100 Bielsk Podlaski
tel.: 0-85 833 26 96

Choroszcz
SPP ZOZ Oddział Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych
Pl. Dr Z.Brodowicza 1
16-070 Choroszcz
tel.: 085 719 10 91 w.328

SPP ZOZ im. dr St.Deresza Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu
Pl. Dr Z.Brodowicza 1
16-070 Choroszcz
tel.: 085 719 10 91 w.253,248
email: szpital@sppchoroszcz.med.pl

Dąbrowa Białostocka
SP ZOZ Poradnia Odwykowa
M.C. Skłodowskiej 15
16-200 Dąbrowa Białostocka
tel.: 085 7121024 w.31
email: spzoz@home.pl

Grajewo
Poradnia dla Osób z Problemem Alkoholowym
Konstytucji 3-go Maja 34
19 203 Grajewo
tel.: 0 86 272 32 71 w.245

Hajnówka
SP ZOZ Poradnia Leczenia Uzależnień
Piłsudskiego 10
17-200 Hajnówka
tel.: 0-85 682 90 03

SP ZOZ Oddział Psychiatryczno-Odwykowy
Lipowa 190
17-200 Hajnówka
tel.: 0-85 682 91 52

Mońki
SP ZOZ Poradnia dla Osób z Problemami Alkoholowymi
Al. Niepodległości 9
19-100 Mońki
tel.: 085 716 25 52
email: szpital.monki@wp.pl

Suwałki
Specjalistyczny Psychiatryczny SP ZOZ Poradnia Leczenia Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia
Szpitalna 62
16-400 Suwałki
tel.: 087 565 62 38 w. 283
email: spspzoz@suwalki.com

NZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia Stowarzyszenia "WYBÓR" Oddział Dzienny Terapii
Sportowa 24
16-400 Suwałki
tel.: 087 565 17 15

Specjalistyczny Psychiatryczny SP ZOZ Pododdział Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Detoksykacji
Szpitalna 62
16-400 Suwałki
tel.: 087 565 62 38 w. 261
email: spspzoz@suwalki.com

Łapy
NZOZ poradnia terapii uzależnień i współuzależnień
Piaskowa 9
18-100 Łapy
tel.: 085 715 22 91 w.39
email: ptuiwdorota@wp.pl

Łomża
Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień
Rybaki 3
18-400 Łomża
tel.: 0-86 216 67 03
email: wopitu@poczta.onet.pl
Temat: O nas...
Witam!

‼Pierwszy pokos trzeba kosą skosić, a potem idzie snopowiązałka. Pracują z nami synowie Darek i Emil oraz zięć Sylwek z Łomży. Ale to już ostatnie takie żniwa. Za ciężko nam. Snopowiązałka pójdzie w odstawkę, w przyszłym roku wynajmiemy do żniw, jak wszyscy, kombajn zbożowy", mówi Barbara Truszkowska z Bud Stawiskich (gm. Stawiski).
Rodzina Truszkowskich jako pierwsza we wsi wyszła w piątek (12 lipca) do żniw na hektarowy łan żyta, graniczący z trasą Łomża - Grajewo. W gospodarstwie Truszkowskich do skoszenia 8 ha zbóż. ‼Snopowiązałkowcy" kilka dni wyprzedzają kombajny. Jeśli aura dopisze, kombajny zbożowe na całego wyruszą w pola w tym tygodniu.Józefa Mieczkowska (84 lata) ze Stawisk stoi przy furtce swojego domu i obserwuje ulicę. Zna tu wszystkich, bo przy Furmańskiej mieszka 56 lat. Teraz sama, gdyż mąż nie żyje, a dwie córki i syn ze swoimi rodzinami mieszkają w Zabrzu. Józefa u dzieci spędza jesień i zimę. Ale na wiosnę i lato przyjeżdża do Stawisk. Kocha swój stary dom, ogródek z różowymi malwami, podwórko zarosłe trawą. Kocha atmosferę i odgłosy swojej ulicy.
Stoi przy płocie i rozmyśla o różnych sprawach. Ciągle przypomina się jej jesienna wizyta mężczyzny w średnim wieku.
"Przyszedł do domu z grubym zeszytem. Znał moje nazwisko, miał wypisane nazwiska innych emerytów. Jeszcze się upewnił, czy jest sama i powiedział, że jest z opieki i przyszedł do mnie, bo nadarzyła się okazja, żeby kupić taniej węgiel. Grzecznie opowiadał, uwierzyłam", przypomina Józefa Mieczkowska.
To miała być okazja. Za dwie tony zapłaciła mężczyźnie tysiąc złotych. Nie dostała żadnego pokwitowania. Nie wiedziała, komu dała uzbierane na opał pieniądze. Na pożegnanie mężczyzna przestrzegł ją, żeby jutro i pojutrze nigdzie nie wychodziła, tylko siedziała w domu, bo przywiozą węgiel.
"Nie zgłaszałam na policję, bo policji już nie ma w Stawiskach. Zresztą, to kogo miałam zgłosić? Nie znam jego nazwiska, ale pamiętam, jak wyglądał. Poznałabym go. Jest podobny do jednego z telewizji, który reklamuje proszki od grypy. Podobno oszukał więcej ludzi", mówi Józefa Mieczkowska i opiera się o swój płot.Nad Zalewem w Stawiskach stworzona została prawdziwa plaża (7 m szerokości, 30 m długości) ze złotym piaskiem. Woda w Zalewie jest przydatna do kąpieli, poinformowała zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku Joanna Maria Soszka. W niedzielę, 3 sierpnia, burmistrz Stawisk i Gminny Ośrodek Kultury, organizują ‼Piknik nad Zalewem". W programie: turniej łuczniczy o złotą strzałę Robin Hooda, zawody sumo, iluzja sceniczna, muzyczne przeboje i dyskoteka pod gwiazdami.


W numerze 32 na stronie 12 zamieszczone jest koszmarne zdjęcie plaży nad zalewem. Widać na nim małą część zdjęcia nr 2 ze strony
http://www.stawiski.pl/index.php?wiad=597

a w następnym numerze zdjęcie zatytułowane "Pocztówka z Waniewa" - str 4. Kolosalna różnica zarówno w ujęciu jak i barwach.
Nasze ilustruje coś w rodzaju kałuży!!!

Nie o Nas, ale jaki zbieg okoliczności!!

Wytropiona kasa
‼Szukaliśmy pieniędzy i na komisjach dokładnie analizowaliśmy wpływy i ściągalność podatków. Naszą wątpliwość budziła linia energetyczna, biegnąca za Borkowem. Sprawdziliśmy w czyim jest władaniu", informuje wójt gminy Kolno Tadeusz Klama.
Skarbnik gminy Piotr Glinka ustalił, iż linia za Borkowem nie należy do sieci Rejonu Energetycznego w Białymstoku. Jej zarządcą jest Polska Sieć Energetyczna-Operator SA Warszawa
Dociekliwy skarbnik odkrył, że PSE od l992 roku nie płaci gminie podatku (2 proc. od wartości budowli), co rocznie wynosiło ponad 60 tys. zł!
Wójt Tadeusz Klama natychmiast wystąpił do operatora o uregulowanie należności. I wtedy okazało się, że Polska Sieć Energetyczna płaciła podatek gminie Kolno w powiecie olsztyńskim!
‼To przedziwny zbieg okoliczności, bo obie gminy tak samo się nazywają i jeszcze tak samo nazywali się wójtowie gmin. U nas był Henryk Duda, a w Kolnie w powiecie olsztyńskim Henryk Kazimierz Duda", opowiada Piotr Glinka.
Kontakty skarbników jednego i drugiego Kolna nie przyniosły pieniędzy. Ale wójt Klama wystąpił do operatora. Mógł żądać zwrotu tylko za pięć lat. I zażądał.
‼400 000 złotych już mamy na koncie. Walczymy jeszcze o odsetki", powiedzieli wójt Tadeusz Klama i skarbnik Piotr Glinka.

Może i u Nas trzeba przewertować papierki... Nie lada gratką byłby taki prezent. Kto wie!


Zdzisław Górecki (65 lat) ze Stawisk przeszedł poważną operację w Wojewódzkim Szpitalu w Białymstoku. Ma usuniętą ponad połowę żołądka. Tydzień temu wyszedł ze szpitala z zaleceniem, aby skontaktował się w swoim miejscu zamieszkania z poradnią gastrologiczną i chirurgiczną.
‼Pojechałem do szpitala w Komie, zgłosiłem się w poradni chirurgicznej. Nie miałem żadnych kłopotów, zostałem od razu przyjęty, zmieniono mi opatrunek. W Kolnie nie ma poradni gastrologicznej, wiec pojechałem do Łomży. I... pani rejestratorka nie chciała mnie zarejestrować. Wskazała termin w lutym 2009 roku! Źle się czuję, potrzebuję natychmiastowej konsultacji", powiedział ‼Kontaktom" Zdzisław Górecki.
Jest ubezpieczony. Jest chory. Potrzebuje pomocy i... o jej udzieleniu decyduje rejestratorka!
‼Byłem tak załamany, że nie szedłem do ordynatora ani dyrektora szpitala. Wróciłem do Stawisk, skorzystam z prywatnej wizyty w Białymstoku. Ale przecież nie tak powinna funkcjonować służba zdrowia", dodaje rozgoryczony.Cmentarz z czasów I wojny światowej w Karwowie - Konotopach (gm. Stawiski) odnowiony. Betonowy postument, na którym ustawiono dwa pamiątkowe kamienie (na zdjęciu), alejkę i krawężniki, tablicę z napisem ‼Cmentarz z czasów I wojny światowej", wykonane zostały za pieniądze otrzymane przez gminę od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
http://www.stawiski.pl/index.php?wiad=605 - "Odnowiony Cmentarz z czasów I wojny światowej"

pozdrawiamTemat: KOŁA PRZYJACIÓŁ DZIECI Z CUKRZYCˇ
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Zarząd Główny

89 - 959 Bydgoszcz, ul. Chodkiewicza 9 - 11 B 2, tel./fax (052) 321 20 14

Oddziały Wojewódzkie

Dolnośląskie 50 - 403 Wrocław ul. Dobrzyńska 21/23 tel. 071 344 28 31

Kujawsko - Pomorskie 85 - 822 Bydgoszcz ul. Baczyńskiego 17 tel. 052 361 21 52

Lubelskie 20 - 950 Lublin 1 ul. Rzeckiego 21 skr. pocztowa 168

Lubuskie 66 - 400 Gorzów Wlkp. ul. Piłsudskiego 1a tel. 095 732 20 01

Łódzkie 90 - 261 Łódź ul. Jaracza 11 tel. 042 632 27 03

Małopolskie 32 - 602 Oświęcim ul. Olszewskiego 43

Mazowieckie 00 - 689 Warszawa ul. Poznańska 38/2 tel. 022 628 60 62

Opolskie 47 - 220 Kędzierzyn Koźle ul. Jana Pawła II 3

Podkarpackie 35 - 056 Rzeszów ul. Dąbrowskiego 17/37 tel. 017 863 04 27

Podlaskie 15 - 062 Białystok ul. Warszawska 23 tel. 085 732 99 74

Pomorskie 80 - 401 Gdańsk ul. Gen. Hallera 10/12 tel. 058 344 58 48

Śląskie 41 - 300 Dąbrowa Górnicza ul. Dojazdowa 18 tel. 032 261 50 36

Świętokrzyskie 26 - 110 Skarżysko Kamienna ul. 1 Maja 65

Warmińsko - Mazurskie 10 - 437 Olsztyn ul. Głowackiego 17, p. 010 tel. 089 542 98
33 w.56

Wielkopolskie 61 - 380 Poznań os Armii Krajowej 149 tel. 061 877 49 77

Zachodnio - Pomorskie 70 - 421 Szczecin ul. Piłsudskiego 40-42 tel. 091 488 24 00

Oddziały Rejonowe

50 - 403 Zgorzelec ul. Poniatowskiego 5/12 tel. 075 775 52 13

87 - 800 Włocławek ul. Szpitalna 6a, bud D

22 - 100 Chełm ul. Siedlecka 26/48

21 - 400 Łuków ul. Spółdzielcza 6

65 - 018 Zielona Góra ul. Lissowskiego 1

98 - 200 Sieradz ul. Mickiewicza 6b

31 - 135 Kraków ul. Batorego 3

33 - 100 Tarnów ul. Klikowska 21

38 - 500 Sanok ul. Jana Pawła II 5 tel. 013 463 28 88

37 - 700 Przemyśl ul. Słowackiego 17

16 - 400 Suwałki ul. Osiedle II B1 13

18 - 400 Łomża ul. Niemcewicza 17 tel. 086 216 56 20

42 - 200 Częstochowa ul. Nowowiejskiego 3

43 - 300 Bielsko - Biała ul. Partyzantów 23 tel. 033 822 90 65

41 - 800 Zabrze ul. Św. Urbana 4 tel. 032 271 65 12

64 - 920 Piła ul. Niemcewicza 12a/3

64 - 100 Leszno ul. Zwycięstwa 11/15

62 - 510 Konin ul. Okólna 41/84

25 - 602 Kielce ul. Jagiellońska 47a skr. pocztowa 83

Oddziały Branżowe

PKP w Łodzi
90 - 073 Łódź ul. Legionów 125 tel. 042 644 43 68

Petrochemia Płock
09 - 400 Płock ul. Gałczyńskiego 12 tel. 024 262 27 57

Koło Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą
09 - 402 Płock ul. Kochanowskiego 5

[ Dodano: Czw Maj 13, 2004 5:01 pm ]
ODDZIAŁY REGIONALNE POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO

Białostocki Oddział PTD
Przewodnicząca - prof. dr hab. med. Ida Kinalska
Klinika Endokrynologii AM
15-276 Białystok, ul. Skłodowskiej 24A
fax (0-85) 744 76 11

Kujawsko-Pomorski Oddział PTD
Przewodnicząca - dr n. med. Agata Bronisz
Katedra i Klinika Endokrynologii i Diabetologii Klinicznej
Szpital im. Bidziela
Bydgoszcz, ul. Ujejskiego 75
fax (0-52) 372 59 71

Dolnośląski Oddział PTD
Przewodnicząca - prof. dr hab. med. Renata B. Wąsikowa
Katedra i Klinika Endokrynologii Wieku Rozwojowego AM
50-376 Wrocław, ul. Wrońskiego 13c
fax (0-71) 328 06 82

Gdański Oddział PTD
Przewodnicząca - dr med. Ewa Semetkowska-Jurkiewicz
Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii AM
80-211 Gdańsk, ul. Dębinki 7
fax (0-58) 349 25 35

Lubelski Oddział PTD
Przewodniczący - prof. dr hab. med. Jerzy Łopatyński
Katedra Medycyny Rodzinnej AM
20-092 Lublin, ul. Staszica 13
fax (0-81) 532 34 43

Łódzki Oddział PTD
Przewodnicząca - dr n. med. Anna Mikołajczyk-Swatko
Wojewódzki Ośrodek Diabetologii i Chorób Metabolicznych
90-030 Łódź, ul. Nowa 30/32

Małopolski Oddział PTD
Przewodniczący - prof. dr hab. med. Jacek Sieradzki
Katedra Chorób Metabolicznych
31-501 Kraków, ul. Kopernika 15
fax (0-12) 421 97 86

Śląski Oddział PTD
Przewodniczący - dr hab. n. med. Krzysztof Strojek
Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii ŚAM
41-800 Zabrze, ul. 3 Maja 13/15
fax (0-32) 271 46 17

Warszawsko-Mazowiecki Oddział PTD
Przewodniczący - prof. dr hab. med. Jan Tatoń
Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii AM
03-242 Warszawa, ul. Kondratowicza 8
fax (0-22) 811 67 52

Wielkopolski Oddział PTD
Przewodnicząca - dr n. med. Ewa Wender-Ożegowska
Klinika Położnictwa i Chorób Kobiecych
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny
Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego SPZOZ
60-535 Poznań, ul.Polna 33
tel. (0-61) 841 92 28
e-mail:gmichalak@gpsk.am.poznan.pl

Zachodnio-Pomorski Oddział PTD
Przewodnicząca - dr hab.n.med. Liliana Majkowska
Z-ca przewodniczącego - dr n.med. Henryk Fuchs
Sekretarz - lek.med. Sławomir Starzyński
Skarbnik: dr n.med Sławomir Pynka
Klinika Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Przemiany Materii PAM
71-455 Szczecin, ul. Arkońska 4
tel. (0-91) 454 14 68
fax (0-91) 454 19 16Temat: Tragedia w hali wystaw w Chorzowie/Katowicach
Pogrążeni w głębokim smutku

składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinom i Najbliższym Ofiar tragicznej katastrofy budowlanej na Międzynarodowych Targach Katowickich w Chorzowie. Wszystkim Osobom poszkodowanym życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia.

W imieniu społeczności miasta Chorzowa:

Prezydent Marek Kopel i Przewodniczący Rady Miasta Henryk Wieczorek

-------------------------------------------------------------------------------

Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową po katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie. Będzie ona obowiązywać od godz. 16 w niedzielę do środy, 1 lutego, włącznie.
W katastrofie zginęło prawdopodobnie 66 osób, a ponad 140 osób zostało rannych.

-------------------------------------------------------------------------------

Komunikat Wojewody Śląskiego uzyskania całodobowej informacji dotyczącej pomocy dla rodzin ofiar katastrofy w Chorzowie.

-------------------------------------------------------------------------------

Podziękowania i apel Prezydenta Miasta Chorzów

Prezydent miasta ..... Chorzów, 29 stycznia 2006 r.
Chorzów

Szanowni Chorzowianie

W sobotę wydarzyła się w naszym mieście na Międzynarodowych Targach Katowickich bolesna tragedia. Runęła hala wystawowa w trakcie Wystawy Gołębi Pocztowych.
Zginęło wskutek uderzenia spadającej konstrukcji dachu 66 osób a 141 odniosło obrażenia.
Solidaryzując się z rodzinami ofiar i poszkodowanymi, zwróciłem się do mieszkańców o zachowanie 3-dniowej żałoby i wstrzymanie się od imprez rozrywkowych.
Także Prezydent Rzeczypospolitej podjął decyzję o wprowadzeniu żałoby narodowej w całym kraju.
Są to ważne wyrazy solidarności.
Dziękuję wszystkim tym, którzy solidarność z poszkodowanymi pokazali niosąc im pomoc. Dziękuję wszystkim strażakom, specjalistycznym zastępom ratowników i policji.
Szczególne podziękowania kieruję do chorzowskich strażaków i policjantów, którzy pracowali w ekstremalnych warunkach. Słowa podziękowania kieruję także do Prokuratury, Straży Miejskiej, pracowników Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, którzy całą dobę brali udział w akcji ratowniczej.
Dziękuję także pracownikom Urzędu Stanu Cywilnego, kierowcom Urzędu Miasta, którzy w niedzielę byli do dyspozycji poszkodowanych i wspomagali Prokuraturę Rejonową w Chorzowie.
Dziękuję także mojemu Zastępcy Panu Marianowi Salwiczkowi, który w czasie trwania całej akcji ratowniczej pomagał koordynować zespół służb miasta ze służbami Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego.
Szczególne podziękowania kieruję do Ministra Zdrowia p. Zbigniewa Religi, do pracowników Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii, za fachową i szybką pomoc.
Dziękuję także wszystkim nie wymienionym osobom, które z własnej inicjatywy zwracały się z propozycją pomocy, jak np. Dyrektor Stadionu Śląskiego, który oddał do dyspozycji poszkodowanych 20 miejsc hotelowych, firmie Bacler, która zaoferowała przewóz poszkodowanych, także restauratorom m.in. Casino, Patterman, Starochorzowskiemu Domowi Kultury, którzy przygotowali napoje i posiłki.
Nasze instytucje i społeczność wykazały solidarność w ratowaniu ludzi, którzy przyjechali do naszego miasta na uroczą, nie niosącą wydawałoby się żadnych niebezpieczeństw wystawę.
Los i prawdopodobnie ludzki błąd spowodowały tragedię.
Zwracam się do wszystkich administratorów i właścicieli obiektów o podobnej konstrukcji o zwykłą ludzką rozwagę i pamięć, że odpowiadają za bezpieczeństwo ludzi korzystających z ich obiektów.

Marek Kopel

-------------------------------------------------------------------------------

Prezydent miasta Chorzów Marek Kopel dziękuje za wyrazy współczucia, które napłynęły na jego ręce, a skierowane są do Rodzin Ofiar i Poszkodowanych w tragedii 28 stycznia 2006 r. na Międzynarodowych Targach Katowickich w Chorzowie.

Dziękujemy:

Wojewodzie Pomorskiemu, Panu Piotrowi Ołowskiemu
Prezydentowi Miasta Gdańska, Panu Pawłowi Adamowiczowi
Prezydentowi Miasta Poznania, Panu Ryszardowi Grobelnemu
Prezydentowi Miasta Ostrowiec Świętokrzyski, Panu Janowi Szostakowi
Prezydentowi Miasta Gorzów Wielkopolski, Panu Tadeuszowi Jędrzejczakowi
Prezydentowi Miasta Tarnowa, Panu Mieszysławowi Bieńowi
Prezydentowi Miasta Suwałk, Panu Józefowi Gajewskiemu
Prezydentowi Miasta Łomża, Panu Jerzemu Brzezińskiemu
Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, Panu Tadeuszowi Trzmielowi
Staroście Ełku, Panu Tomaszowi Andrukiewiczowi
Proboszczowi parafii św. Piotra Apostoła w Termoli we Włoszech, Księdzu Vincenzo Ronzitti
Przewodniczącemu Rady Powiatu Ciechanowskiego, Panu Zdzisławowi Patrykowskiemu
Trenerowi piłki nożnej, przyjacielowi Śląska, Panu Kazimierzowi Górskiemu
Prezesowi Federacji Polonii Francuskiej, Panu Henri Rogowskiemu
Przewodniczącemu Zakładowej Komisji Międzynarodowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Batory, Panu Henrykowi Szostakowi
Prezydentowi Polsko-Frnacuskiego stowarzyszenia „Europe”, Panu Bruno Mariuzzo
Związkowi Powiatów Polskich

źródło-Urząd Miasta Chorzów